دانشگاه امام صادق عليه السلام

Javascript DHTML Tree Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
           جستجو براي عبارت 
        
                        

  .                                                                                                           امروز:   سه شنبه ۴/۷/۱۳۹۶


v v

 
.

 

نوجوانان و مشارکت انتخاباتي

دکتر توکل حبيب زاده

 

 

يکي از پايه هاي اصلي حقوق شهروندي،‌حق مشارکت در اداره امور سياسي جامعه است. در نظام هاي مردم سالار اين امر به معني برخورداري از حق رأي و شرکت در انتخابات است. حق رأي همگاني، که يکي از شاخص هاي اساسي براي سنجش دمکراتيک بودن يک انتخابات محسوب مي شود، پديده کاملاً جديدي است. در قرن نوزده و نيمه اول قرن بيستم موضوع حق رأي و تعيين گروه هايي که از حق رأي برخوردار بودند،‌به ويژه حق رأي زنان موضوع مورد مناقشه اي بود.

حتي امروزه با اين که به تدريج بسياري از محدوديت‌هاي گذشته از بين رفته است، هنوز برخي محدوديت‌ها براي شرکت همگاني در انتخابات وجود دارد که يکي از آن ها محدوديت سني است.

شرط سني در همه قوانين انتخاباتي با اندک تفاوتي وجود دارد. اما اين سؤال همچنان مطرح است که در چه سني افراد آمادگي لازم را کسب مي کنند تا با آگاهي، شناخت و بصيرت کافي در گزينش رئيس جمهور و نمايندگان مجلس قانون گذاري مشارکت داشته باشند؟

در ايران به طور خاص موضوع حداقل سن رأي دهنگان از اين جهت داراي اهميت است که تا دي ماه 1385 حداقل سن رأي دهندگان 15 سال تمام بود که در تاريخ 12/10/1385 طرح افزايش حداقل سن رأي دهندگان به 18 سال تمام از تصويب نمايندگان مجلس شوراي اسلامي گذشت. با اين حال دولت محترم مجدداً با تقديم لايحه اي در 26/8/1386 خواهان اعاده قانون به وضع پيشين شده بود که با مخالفت نمايندگان مجلس شوراي اسلامي روبه رو شد.

در اين نوشته دلايل نظري محدوديت سني به تفکيک دلايل موافقان و مخالفان کاهش حداقل سن رأي دهندگان و نيز رويه کشورها از چهار قاره بررسي مي شود.

 


 
                                                                             بازگشت
 
 

 كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به مركز تحقيقات دانشگاه امام صادق عليه السلام مي باشد.
All Rights Reserved For ISU Research Center