دانشگاه امام صادق عليه السلام

Javascript DHTML Tree Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
           جستجو براي عبارت 
        
                        

  .                                                                                                           امروز:   سه شنبه ۴/۷/۱۳۹۶


v v

 
گزارش مراسم رونمایی از «سند رسانه‌ای توسعه کمی و کیفی زیارت امام رضا(ع)»

 

مراسم رونمایی «سند رسانه‌ای توسعه کمی و کیفی زیارت امام رضا(ع)» سه شنبه 92/09/05 ساعت 13.30 در سالن شهید مطهری دانشگاه امام صادق(ع) برگزار گردید.

در اين مراسم كه با تلاوت آياتي چند از قرآن كريم آغاز شد، ابتدا دکتر وحید یاوری رئيس مرکز تحقیقات ضمن خوش‌آمد گویی به حضور بزرگوارانی هم چون جناب ‌حاج‌آقا مباشری(معاون محترم دانشجویی و فرهنگی) و آقای مشفق(قائم مقام معاونت دانشجویی و فرهنگی) و حجت السلام و المسلمین مهذب (مدیر طرح مطالعه توسعه کمی و کیفی زیارت امام رضا(ع)) ، توضيحی کوتاه در مورد مراسم رونمای پرداخت.

دکتر سیدمجید امامی مسئول گروه مطالعات دین و فرهنگ و ارتباطات مرکز تحقیقات در شروع جلسه توضیحی مختصری درباره شکل گیری این پروژه فرمودند. ایشان در این جلسه این گونه شروع نمودند:"ما به لحاظ مناسبات دین و رسانه در وجه خاص یک پدیده و مسئله بزرگ در جامعه خود مشاهده می‌کنیم که به آن نپرداختیم و حتی به مقوله ای به نام زیارت که ده‌ها میلیون نفر رو به این امر مشغول داشته در جامعه شیعه و در علوم اجتماعی کم توجه شده".

ایشان به این مطلب اشاره کردند که یکی از الویت‌های گروه ارتباطات و حتی دانشکده ارتباطات مسئله مناسبات دین و رسانه بوده است. ایشون اذعان داشتند که این طرح جزء سه طرح بزرگ این گروه در مرکز تحقیقات قلمداد می‌شود. ایشان درباره مسائل همکاری بخش‌ها و همدلی و همراهی که بین کارفرما و مجری البته در عین نظارت در انجام این پروژه بوده و حتی بیشترین جلسات و نظارت در این پروژه بوده تشکر خود را از حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای مهذب بیان داشتند.

در ادامه ریاست معاونت پژوهشی دکتر پیغامی تشکری از تمام دست اندرکاران این پروژه نمودند و در ادامه بیان داشتند که:" مقوله علوم انسانی اسلامی برای حل مسئله‌هایی مثل حوزه رسانه و زیارت چه بسا هنوز به کفایت لازم نرسیده و ظرفیت‌های موجود در نظریه‌های غربی هم پاسخگوی نیازهای ما در حل این مسئله نیست. این تلاش در این پروژه در عرصه تئوریک و یک تلاش در حد کاربردی و حل مسئله بوده، و خوشحالیم که مرکز تحقیقات توانسته به رساله خودش و تکالیف خودش را در قبال نظام و با انجام پروژه های این چنینی ایفا کند". ایشان تشکر خود را از اقای مهذب جهت زحمات برای مطرح کردن مسئله زیارت امام رضا(ع) و نگاه راهبردی و حل مسئله ها و مسئله‌یابی در این مقوله بیان داشتند.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای مهذب شروع به سخنرانی نمودند و در ابتدا ضمن سلام و درود بر حضرت رضا(ع) فرمودند: "در سال 1388 یک ردیف مستقل اعتباری در مجلس شورای اسلامی تصویب گردید دولت جمهوری اسلامی مکلف گردید نسبت به بررسی مشکلات و مسائل و نیازهای زائرین با هدف عمق بخشی به زیارت زائرین و مطالعه آن‌ها. از نیمه سال دوم 1389 ماموریت انجام این مطالعات از استانداری خراسان رضوی به پارک علم و فناوری خراسان که از مجموعه‌های علم و فناوری در ذیل وزارت علوم و تحقیقات است سپرده شد". در ادامه بیان داشتند که در مرحله اول ابتدا خود سازمان یک شرح تفصیلی برای طرح و این مسئله نوشتند و در این شرح سه فاز را برای خود تدوین و مشخص نمودند.

1- مطالعات پایه و پژوهشی‌های ابتدایی به قصد این که ما یک شناختی از وضعیت زیارت و ظرفیت‌های موجود بدست آوریم.

2- سند راهبردی توسعه زیارت و برنامه اجرایی توسعه زیارت در موضوع کار قرار گرفت.

3- تدوین مدل ارزیابی برنامه‌های زیارت را بعد از عملیاتی شدن، و این که این موارد چگونه ارزشیابی شود و چگونه تراز تحقق آثار زیارت را بر جامعه زیارتی و افراد بسنجیم، صورت پذیرفت.

در ادامه فرمودند:" این پروژه ماموریت خیلی مهمی را تا به این جا انجام داده. البته انشاء الله بتوانیم هر کدام دین خود را نسبت به ولی نعمت خود حضرت رضا(ع) ادا کنیم." ایشان با تشکر از دکتر پیغامی و دکتر امامی سخنان خود را به پایان رساندند.

سپس آقای سیدجمال حسینی دبیر علمی و اجرایی پروژه، چکیده‌ای از فرآیند و یافته‌های این پژوهش بیان نمودند.

در انتهاي اين مراسم از همكاری آقایان سیدمجید امامی به عنوان ناظر علمی و محتوایی و آقای سیدجمال حسینی به عنوان دبیر علمی و اجرایی و نیز پژوهشگرانی که در این پروژه همکاری داشته‌اند، با اهداي جوايزي نفيس تقدير به عمل آمد.
                                                                             بازگشت
 
 

 كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به مركز تحقيقات دانشگاه امام صادق عليه السلام مي باشد.
All Rights Reserved For ISU Research Center