دانشگاه امام صادق عليه السلام

Javascript DHTML Tree Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
           جستجو براي عبارت 
        
                        

  .                                                                                                           امروز:   سه شنبه ۴/۷/۱۳۹۶


v v

 
.

 

بررسي وضعيت رفاهي و تأمين اجتماعي جوانان

احمد رمضاني فرخد

نوشين خاني قريه گپي

 

زندگي انسانها هميشه مملو از خطرات و حوادث و اتفاقات غير مشخص و پيش بيني نشده است و آدمي از بدو تولد تا زمان فوت با انواع خطرات مواجه بوده است، در جهت مقابله با اين خطرات و ايجاد امنيت از زمانهاي گذشته تا به امروز تغيير و تحولات بسياري روي داده و مردم همواره در تلاش بوده­اند که خود را در برابر ناملايماتي نظير گرسنگي، بيماري، فقر و... محافظت کند.

واضح است که با بروز انقلاب صنعتي و قدرت گرفتن دولتها، اين وظيفه سنگين برعهده دولتها نهاده شد. بطوريکه از اين زمان به بعد شاهد اين هستيم که تامين اجتماعي به عنوان يک حق همگاني سرآمد حقوق شهروندي نهاده  شده و دولتها کوشش کردند که اقشار مختلف جامعه شان را در مقابله گرسنگي، بيماري، فقر و پيري محافظت کند.

سوال اصلي در اين مقاله بر اين پايه است که چه رابطه‌اي بين حقوق تامين اجتماعي و حقوق اساسي برقرار است و آيا اصولاً مي­شود تامين اجتماعي را جزء حقوق شهروندي بشمار آورد. براي رسيدن به اين منظور ما در اين مقاله در ابتدا سعي مي­کنيم با تعريف مفاهيم همسو با تامين اجتماعي، ابعاد اين مسئله را روشن کرده و در ادامه به روند شکلگيري حقوق تامين اجتماعي در جهان و ايران اشاره کرده و در انتها بطور تفصيلي به ارتباط بين تامين اجتماعي با حقوق اساسي و حقوق بشر پرداخته و رابطه بين اين مفاهيم را روشن سازيم.

 

کليدواژه‌: تامين اجتماعي، حقوق تامين اجتماعي، حقوق اساسي، حقوق بشر، حقوق شهروندي


 
                                                                             بازگشت
 
 

 كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به مركز تحقيقات دانشگاه امام صادق عليه السلام مي باشد.
All Rights Reserved For ISU Research Center