دانشگاه امام صادق عليه السلام

Javascript DHTML Tree Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
           جستجو براي عبارت 
        
                        

  .                                                                                                           امروز:   سه شنبه ۴/۷/۱۳۹۶


v v

 
.

 

جوانان و حق دسترسي آزاد به اطلاعات

محمد صالح مفتاح 

از مهمترين عوامل و زمينه‌هاي لازم براي رشد و تعالي انسان، آزادي است و جوان از آن رو که در سن رشد و شکل گيري شخصيت است، بيش از هر قشر ديگريبه آزادي (در کنار عناصر ديگر لازم يعني تربيت و امنيت) نياز دارد. دولتنيز از آن رو که طبق قانون اساسي موظف است که زمينه‌هاي رشد و تعاليهرفرد را فراهم کند، بايد از اين نوع آزادي نيز دفاع و آن را تضمين کند.

دسترسي آزاد به اطلاعات، علاوه بر روشن بيني و دادن آگاهي، به افراد کمک مي‌کند تا از استبداد و انحراف حکومت جلوگيري کند و آنها را امر به معروف و نهي از منکر نيز نمايد. دولت موظف است تا اطلاعات عمومي را براي همگان و اطلاعات تخصصي را براي متخصصان سهل‌الوصول گرداند.

اين نوشتار در صدد است تا با نشان دادن جايگاه حق مردم (به خصوص جوانان) براي دسترسي به اطلاعات، محدوديت‌هاي اين دسترسي را نيز بيان کند و از آن جمله حريم خصوصي، امنيت عمومي و کتب و مطالب ضاله را به عنوان نمونهبررسي گرداند. اين بررسي در حدود قوانين مربوط به انتشارات و مطبوعات،رسانه‌هاي ديداري و شنيداري و رسانه‌هاي سايبر ديجيتالي خواهد بود.

‌کليد واژه: حق دسترسي آزاد به اطلاعات، آزادي انتشارات، حريم‌ خصوصي، کتب ضاله، آزادي مطبوعات، ساماندهي سايت‌هاي اينترنتي، دسترسي به ماهواره


 
                                                                             بازگشت
 
 

 كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به مركز تحقيقات دانشگاه امام صادق عليه السلام مي باشد.
All Rights Reserved For ISU Research Center