دانشگاه امام صادق عليه السلام

Javascript DHTML Tree Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
           جستجو براي عبارت 
        
                        

  .                                                                                                           امروز:   سه شنبه ۴/۷/۱۳۹۶


v v

 
.

 

جوانان و زمينه‌هاي تسهيل ازدواج در فقه و نظام جمهوري اسلامي ايران

حجةالاسلام محمد باقر رنجبري

 

از ديرباز به دليل يک سيره عقلايي، همه دول به سوي اقتدار و امنيت رفته اند اگرچه در مصاديق دچار اشتباه شده اند. لذا حکومت الهي اگرچه مشروعيت خود را از ناحيه حق تعالي مي گيرد، لکن براي اعمال حاکميت بايستي قالب ها و مدل هاي پذيرفته و در آن قالب هاي احکام الله را پياده نمايد.

چون حکومت الهي براي انسان برنامه دارد و غايت آن ايجاد بسترهاي رسيدن به کمال مطلق است تا با وجود اين بسترها انسان ها بتوانند در يک تکاپوي جوارحي و جوانحي به سرمنزل سعادت برسند. لذا يکي از وظايف حکومت الهي به خصوص قوه مجريه ايجاد اين بسترها مي باشد، چرا که پيشگيري بهتر از درمان است. و اگر به صورت عقلايي و علمي برنامه ريزي نموده و مقتدرانه آن را پيش برده ديگر به جاي اينکه متخصصين جزايي اعمال نظر نمايند، متخصصين ديگري از بروز و ظهور بزه جلوگيري مي نمايند. و هدف خالق آسمان ها و زمين نيز چنين است ( ولقد ارسلنا رسلنا بالبينات و انزلنا معهم الکتاب و الميزان ليقوم الناس بالقسط ) که مردم خود به حدي از شعور به معناي همه جانبه آن برسند با خود قيام به قسط کنند و يکي از موارد براي پيشگيري و قيام به قسط اين است که از بزه کاري اجتماعي و ناامني هاي اجتماعي جلوگيري شود و يکي از راه ها ازدواج هاي موفق به معناي همه جانبه آن مي باشد که با آن يک امنيت فردي و اجتماعي براي جامعه اسلامي به ارمغان بيايد.

و در سايه آن کساني که قصد رشد الهي دارند بتوانند به مقصد رسيده و عذري براي کسي باقي نماند.


 
                                                                             بازگشت
 
 

 كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به مركز تحقيقات دانشگاه امام صادق عليه السلام مي باشد.
All Rights Reserved For ISU Research Center