دانشگاه امام صادق عليه السلام

Javascript DHTML Tree Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
           جستجو براي عبارت 
        
                        

  .                                                                                                           امروز:   سه شنبه ۴/۷/۱۳۹۶


v v

 
فرآيند شكل گيري اعتماد به نفس ملي

 
اعتماد به نفس، پديده­اي رواني-اجتماعي است. از بعدي جامعه­شناختي است چون منتسب به اجتماع شده و زائيده كنش جمعي است و از طرفي روانشناختي است چون برآيند احساس دروني و عاطفي اعضاي يك جامعه است و موقعي كه اين دو بعد، به هم پيوند مي­خورد نيروي يگانه­اي ايجاد مي­كند كه آن را مي­توان اعتماد به نفس ملي دانست.
به بياني، اعتماد به نفس ملي، حالتي است كه اعضاي يك جامعه بدون وابستگي به جهان خارج و با توجه به استعدادها، تواناييها و منابع در اختيار به مرحله اي از اطمينان رسيده­اند كه فكر مي­كنند توان برآورد نيازها و نيز دستيابي به خواسته­ها و آرمانهايشان را دارند.
اما چگونه مي­توان اعتماد به نفس را به جمع نسبت داد؟ و مهم­تر آنكه، چگونه مي­توان اين پديده را به سطح ملي تعميم داد و يك ملت را داراي اعتماد به نفس دانست؟ براي اينكه بعد روانشناختي اعتماد به نفس را به جامعه نسبت داد لازم است، چارچوبي مفهومي براي جامعه تعريف كنيم كه در آن، جامعه بر اساس ويژگيهاي مشترك اعضاي آن داراي يك شخصيت و هويت واحد مي­شود.
هر جامعه بر حسب خصوصيات، ارزشها و منافع مشتركي كه دارد داراي ميزاني از همبستگي است و هر چه احساس تعلق به اين مشتركات بيشتر شود انسجام جامعه بيشتر مي­گردد و جامعه به عنوان يك كل واحد عمل خواهد كرد. در اين صورت، با تكيه بر استعدادها، تواناييها و منابع در اختيار خود به مرحله اي از اطمينان و باور مي­رسد كه بدون وابستگي به جهان بيرون، توان برآوردن نيازها و نيز دستيابي به خواسته­ها و آرمانهايش را پيدا مي­كند.
در اين نوشتار، سعي شده است تا روند شكل­گيري اعتماد به نفس ملي، در يك چارچوب مفهومي تبيين شود و نيز، مؤلفه­هايي كه مي­تواند بر آن تأثير داشته باشد مورد بحث قرار گيرد. همچنين، تلاش شده تا نمودها و كاركردهاي اين پديده شرح داده شود.

مولف :  حجت اشرفي؛دانش‌آموخته كارشناسي ارشد جمعيت شناسي دانشگاه شيراز                                                                             بازگشت
 
 

 كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به مركز تحقيقات دانشگاه امام صادق عليه السلام مي باشد.
All Rights Reserved For ISU Research Center