دانشگاه امام صادق عليه السلام

Javascript DHTML Tree Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
           جستجو براي عبارت 
        
                        

  .                                                                                                           امروز:   سه شنبه ۴/۷/۱۳۹۶


v v

 
آموزش،تدريس و اعتماد به نفس ملي

 
ايران کشوري است آباد با منابع و ذخايري عظيم و شرايط جغرافيايي خاص خود که در طول تاريخ مورد توجه کشورهاي فراواني قرار گرفته و شاهد تاخت و تازهاي زيادي بوده در آن ديار بوده است. شکل‌گيري تاريخ و فرهنگ ايران به دليل سوق الجيشي بودن موقعيتش متأثر از مکاتب و ارزش‌هاي زيادي بوده است. ولي در اين ميان مکتبي که بيشترين تغييرات را بر فرهنگ، ارزش‌ها و هنجارهاي جامعه ايران متأثر شده اسلام ناب محمدي است که باعث شده فرهنگ ملت ايران را فرهنگ ايراني ـ اسلامي بناميم تا مجموعة کاملي از ارزش‌ها و هنجارها براي رسيدن به مدينه فاضله بدست آيد.
در اين مقاله مسئله اعتماد به نفس هم در بعد ملي و هم در بعد اسلامي از دوره کودکي اول مورد بحث قرار گرفته و با پوشش دادن سطح آموزش و پرورش به بحث درباره اعتماد به نفس دانشگاه‌ها براي پرورش جوانان پرداخته است.
بيشترين مسأله‌اي که در زمينه اعتماد به نفس ملي در اين مقاله به آن پرداخته شده است احياي آن بعد از انقلاب اسلامي بوده و چگونگي مصون ماندن آن از چنگال استعمارگران مورد بحث قرار گرفته است و اينکه در قبل از انقلاب چه تعاريفي براي اعتماد به نفس ملي بيان مي‌شد و با ظهور انقلاب چه تغييراتي در اين تعاريف به وجود آمد. تعاريفي که به همت انقلاب فرهنگي بر اعتماد به نفس ملي در زمينه تعليم و تربيت نگاشته شده است منابع نظري محکمي است براي تقويت اراده بومي ملت ايران براي ساختن ميهني آباد بدون کوچکترين وابستگي به عوامل استکباري.
خانواده بيشترين نقش را در احياي اعتماد به نفس ملي بر روي کودکان دارد ولي در اين مقاله ما بيشتر بر نقش آموزش و پرورش که اهميتي کمتر از خانواده ندارد پرداخته‌ايم.
به عقيده صاحب‌نظران حيطه تعليم و تربيت مي‌توان گفت که آموزش و پرورش کارخانه انسان‌سازي است و چنانچه به جرأت مي‌توان گفت بيشترين نقش را در پيشرفت، احيا و آباداني هر مملکتي عهده‌دار است. آموزش و پرورش با اعتماد به نفس بالا، بدون دخالت بيگانگان در امور خويش مي‌تواند پايه‌هاي ترقي هر مملکتي را براي ملت آن کشور مهيا سازد، ولي کشوري که آموزش و پرورش آن داراي اعتماد به نفس پاييني بوده ـ به دلايلي که شرح آن در مقاله آمده ـ مي‌تواند زمينه‌هاي نفوذ بيگانگان را در تمامي حيطه‌هاي آن مملکت آماده کرده و پايه‌هاي سقوط فرهنگ، سياست و تاريخ آن کشور را فراهم سازد.

مولف :  محمد محمدصلاحي؛دانشجوي کارشناسي مديريت و برنامه‌ريزي آموزشي دانشگاه پيام نور خوي                                                                             بازگشت
 
 

 كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به مركز تحقيقات دانشگاه امام صادق عليه السلام مي باشد.
All Rights Reserved For ISU Research Center